Bumerang - Yazarkafe

11 Temmuz 2018 Çarşamba

HOW TO GROW YOUR OWN AVOCADO TREE.... AVAKADO ÇEKİRDEĞİ ÇİMLENDİRME

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
Bismillahirrahmanirrahim.....''Avakado nerden çıktı elif ?'' deyişinizi duyar gibiyim. Avakadoyla tanışmam işyerinde sürekli avakado yiyen organik arkadaşlarım'' İlla sende ye bayılacaksın çok lezzetli.'' demeleri sonucunda tadına baktım ama ne yazıkki beğenmedim, benim beğenmemem avakadonun ne kadar sağlıklı olduğu gerçeğini değiştirmez tabi, sağlıklı ama tadı kötü ve üstelik bir o kadar da pahalı olan avakodoyu daha sonraki günlerde de  alıp yemedim. 


Oval yeşil bir meyvesi olan avakadonun ortasından kocaman bir çekirdeği çıktı arkadaşların biri ''Elif çekirdeğini alıp eksene .''diye elime tutuşturdu.
Toprakla aram pek  iyi değil ekip biçmem  ama aldım artık çekirdeği bir kaç gün durdu öyle internette araştırdım normal yollarla ekilen bir şey değilmiş önce çekirdeği saçaklandırıp sonra toprağa ekmen gerekmiş. 


Meğerse bizim bahçıvan Ömer Amcaya da birkaç kere vermişler ama adamcağız normal bitkiler gibi direk toprağa diktiğinden bir türlü tutturamamış.Bende aldım elime çekirdeği internetten öğrendiğim gibi üç tarafından çekirdeğe kürdanları saplayıp çekirdeğin sivri yeri yukarıda ve yarıya kadar suda kalacak şekilde minik bir bardağa yerleştirdim. Gidip gelip Yusuf'la bakıyoruz bu arada Yusuf'un öğretmeni Hülya Hanımda ödev vermiş evde fasulye yada bunun gibi bir bitkiyi filizlendirin demiş benim akıllı bıdık oğlum da bizim sebzelikte filizlenen soğanları götürmeyi düşünmüştü soğan olmaz oğlum fasulye filan filizlendirelim derken bu avakado benim mucit oğlumun kafasında ambul yaktırdı anne ben de avakadoyu götüreyim kimsede yoktur demeye başladı.
Yusuf bile çekirdeğe göz dikti ama bizim çekirdekte bir gelişme olmadı arada suyu bitiyor su ekliyoruz  derken bir baktım hafif çatlamalar olmuş çekirdekte o çatlaktan suya doğru kök vermeye başladı.
Tabi ortalama iki ay kadar bir sürede derken çatlaklar genişlemeye başladı kökte bardağa sığmaz oldu daha sonraki günlerde kökün tam tersi tarafından filiz vermeye başladı.


Bu filiz on beş günde neredeyse ağaç oldu ağaç demek abartı oldu biraz ama uzun bir çubuk üzerine yapraklar oluşmaya başladı ortalama üç ay kadar sürede bu günkü haline geldi. Sıra geldi toprakla buluşturmaya ama ben toprağa ekmeden bu halini size yazmayı istedim. Daha önce çekirdekten avakado ekmek için benim gibi filizlendiren ve toprağa ekenlerin tecrübelerini okuduğumda genelde iki üç sene beklediklerini hatta sekiz on sene bekleyenlerin bile olduğunu ama meyve alamadıklarından yakınmışlar bunu da ağacı meyve veren bir avakado dan aşılama yapılması sonucu meyve elde ettiklerini paylaşmışlar. Bende ilerleyen günlerde, yada aylarda veya yıllardamı demeliyim bilmiyorum avakado meyvelerini paylaşırım inşallah. Bu arada bir hatırlatma yapmak istiyorum tropik bölge meyvesi olduğu için sıcak ortamda bulundurmanız gerekiyormuş mümünse kışın balkon içinde büyütmeniz soğukta korunması gerekiyormuş. .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder