Bumerang - Yazarkafe

21 Ekim 2014 Salı

MAKE FRAGRANT SOAP AT HOME .....EVDE KOKULU SABUN YAPIMI,

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
                      Bismillahirrahmanirrahim......
Şükürler olsun rabbim bana öyle bir yaradılış özelliği vermişki  bazen kendime şaşıyorum nerde ne yapacağım hiç belli olmuyor. Şükürler olsun diyorum çünkü bu özelliklerimin çok faydasını görüyorum. Cuma günü arkadaşım Dilek doğum izin işlemleri için iş yerine gelirken sağolsun banada küçük zeyneb'imizin hediyesini getirmiş. Bu hediyelerin içinde  kokulu  sabunda bulunuyordu. Sabunu çok beğendim ve  o akşam  sabun yapmaya karar verdim. 


Ertesi gün hemen Eminönü'nden herzaman gittiğim Başak Kimyadan sabun malzemelerini aldım eve geldim internetten  sabun yapma videolarını seyredip o gece evdeki olanaklarla,  kalıbı  pilastik kavonoz kapağından içindeki  nazar boncuğunu anahtarlıktan keserek ilk sabunumu yaptım. 
İlk denemede bu kadar güzel sonuç alacağımı düşünmemiştim . O kadar beğendim ki tekrar yapmak için hem sabun malzemeleri hemde  değişik kalıplar aldım. Sabunları yaptıkça  sizinle paylaşacağım . İlerleyen günlerde sabunlar hakkında değişik planlarımda da var  :) Sevgiyle kalın. 

CHANTERELLE MUSHROOM RECİPES....KANLICA MANTARI TARİFİ....

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
                      Bismillahirrahmanirrahim......
Bu hafta sonu  Kastamonu dan  Naciye Anneanne  geldi . Benim can arkadaşım şerife'nin  anneannesi arkadaşım diyorum ama Şerife'yle   sanki birlikte doğmuşuz gibi arkadaşlığımızın başı belli değil. Kardeşim canım Şerife'm rahatsız  mevlam acil şifalar versin.  İsviçre de yaşıyor yakın zamanda Türkiyeye gelecek  geleceği günü iple çekiyorum. Şerife'nin ailesini de çok seviyorum hepsi çok iyi pırıl pırıl  insanlar. Allah Uzun ömürler vesin Naciye Anneanne  köyden gelen oldukça bana mısır unu, barbunya, artık mevsimine göre  ne varsa yollar. Sağolsun bu gelişinde de bana Kanlıca Mantarı getirmiş. Bu mantar muhteşem bir şey  et desem et değil tavuk desem tavuk değil normal kültür mantarıyla isim dışında hiçbir  benzerliği yok .  Çok severim nadir bulunuyor bende bu sene  bir kez pazardan alıp yapmıştım . Hemen onuda yaptık afiyetle yedik . Şimdi size tarifini vereceğim  tarif dediysem yağın içine at kavur o kadar kolay :)


Malzemeler 
  • Kanlıca mantarı 
  • Tereyağı 
  • Tuz, baharat


Yapılışı

Mantarı  iyice ayıklayıp yıkayıp  suyunu süzüyoruz. tencereye istediğiniz kadar tereyağı eritip süzülen mantarı ekleyip suyunu çekene  kadar kavuruyoruz. Mantarlar kavrulunca  içine tuzunu baharatını ekliyoruz.  Afiyet olsun.....