Bumerang - Yazarkafe

30 Ekim 2017 Pazartesi

DOĞAL ŞAMPUAN ve DUŞ JELİ


بِسْـــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 

Bismillahirrahmanirrahim.....

                                                 
                                                           
El yıkamak için sıvı sabun daha önce yapmıştım şimdi sıra şampuana geldi. El yıkama sabununda normal kalıp sabunu tercih ettiğimi belirmiştim Ama şampuanda doğal zeytin yağlı sabunu kullandım . Saçınızı çok kötü yapıyor beğenmedim, çeşitli sitelerden saçınızın alışması gerektiğini hemen pes etmemeniz gerektiğini söyledikleri yazılar okudum. Ama onunda çözümünü buldum sirke.


Sirke diyince korkmayın önden şampuanla yıkıyorsunuz saçınızı arkadan sirkeyle duruluyorsunuz saçınız yumuşacık koku filanda kalmıyor . Artık sirkelerimi de kendim yapıyorum elma, armut, üzüm, portakal sanırım sirke yapmak bağımlılık yapıyor. 
Sabunları marketlerden temin edebilirsiniz her yerde mevcut ama ben el yapımı naturel kullanın derim. Bana sağolsun Birsen yengem Gökçeadadan getirdi. 


MALZEMELER


  • 1 kalıp zeytinyağlı sabun 
  • su yeterince 
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 2 yemek kaşığı çam terebentin 
  • 1 yemek kaşığı aromatik yağ YAPILIŞI
Zeytinyağlı sabunu rendeliyoruz. Rendelediğiniz sabuna üzerini kapatacak kadar su koyup eriyene kadar bekletiyoruz. Eriyen sabunun içine bir miktar daha su koyuyoruz. Blendır dan çekip İçine 2 yemekkaşığı zeytinyağ, 2 yemek kaşığı çamterementin, 1 kaşık aromatik yağ koyuyoruz . Hazırladığımız karışımı süzgeçten geçiriyoruz . Sıvı sabun kıvamından olacak. Zeytinyağlı sabun kullandığımız için sabun saydamlaşıyor kullanmadan önce çalkalamanızı öneririm. Karışımı hem şampuan hemde duş jeli olarak kullanılabilir.